Tekstil

Bebek Taşıma Giyim Rehberi: Yararları, Güvenlik İpuçları ve Nasıl Yapılır?

Bir dizi farklı parlak renkli ve baskılı bebek taşıyıcısı veren ebeveynleri ve bakıcıları gördünüz mü? Öyleyse, muhtemelen sırt çantası benzeri taşıyıcılardan sargılara kadar çeşitli türler gördünüz.

Peki anlaşma nedir? İnsanlar bebeğinizi giymenin bebeğin sağlığından ruh hallerine kadar her konuda yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bunun ötesinde, bebek giymek, dördüncü üç aylık dönemde ve ötesinde hayatı küçük bir tane ile dünyayı dolaşmayı öğrenirken çok daha kolay hale getirebilir. Aslında, dünyadaki farklı kültürler yüzlerce, belki de binlerce yıldır bebek giyme teknikleri uyguluyorlar. Ve uygun şekilde takılmış bir taşıyıcınız varsa, sırtınızda ağrı olması gerekmez.

Bebeğin nasıl giyileceğini, bebek giymenin fayda ve güvenlik endişelerini ve bir bebek taşıyıcı seçerken nelere dikkat edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebek kanguru giymenin faydaları nelerdir?

Bebek giyen bir ebeveynle konuşursanız, sonsuz bir fayda listesi ile su altında kalabilirsiniz. Ama bunlardan herhangi biri bilim tarafından destekleniyor mu?

Araştırmalar devam ederken sınırlı, bebek giymenin hem bebek hem de bakıcı için faydaları olduğunu öneren artan sayıda insan var.

Ağlamayı azaltır

Bebeğin ağlamayı nasıl durduracağını bulmak ebeveynlik yapmanın daha zor kısımlarından biridir. Bebek giymek bebeğin tüm gözyaşlarına son vermezken, bazıları ağlamanın ve huzursuzluğun azaltılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar bu kolaylığı 1986’da keşfettiler. Sıradan kontrollü çalışma, taşınan genç bebeklerin, taşınmayan bebeklerden daha az ağladığını ve telaşlandığını buldular.

Ayrıca, bebeklerin günde 3 saat taşınmasının, akşam saatlerinde ağlamayı ve huzursuzluğu yüzde 51’e kadar azalttığı görülmüştür.

Bu, nispeten küçük bir çalışma grubuydu ve aşınmadan ziyade özellikle taşıma üzerine. Bebeklerde giymek ile bebeklerde ağlama ve huzursuzluk arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamak için daha geniş ve çeşitli bir grupla daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Küçük bebeğinizde ağlamayı azaltmanın yollarını arıyorsanız, bebek giymeyi denemeye değer olabilir. Düşük risklidir ve bebeğe ek faydalar sağlayabilir.

Sağlığı teşvik eder

Artan kanıtlar, ciltten cilde temas çevresinde ve bebeklerde, özellikle prematüre bebeklerde (37 haftadan önce doğan bebekler) hastanede faydalı olabileceği yönündedir.

Prematüre bebekler, kanguru bakımı adı verilen bir giyim uygulamasından aynı faydalardan bazılarını kazanabilirler.

Çalışmaları bebeğin yakın giyilmesinin, özellikle cilt-cilt teması için tasarlanmış özel bir taşıyıcıyla, yenidoğan yoğun bakım ünitesindeyken bebeğin kalp atışını, sıcaklığını ve nefes alma düzenlerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini gösterin.

Bu bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bazı araştırmacılar özellikle hastaneye yatırılmış prematüre bebeklerin bakımı için artan kanguru bakımına ihtiyaç olduğunu önermektedir. Bu bulguların eve döndükten sonra bebekler için geçerli olup olmadığı daha az açıktır.

Emzirmeye yardımcı olur

Bazı spekülasyonlar bulunmakla beraber, bu bebek giyim emzirmeyi teşvik edebilir, araştırmalarda şu an henüz güvenilir kaynak bulunmamaktadır.

Ancak emziren bir ebeveynseniz ve bebek giyiyorsanız, bebek taşıyıcıdayken emzirmek mümkündür. Bu, hareket halindeyken bebeği beslemeyi veya talep beslemeyi uygulamayı kolaylaştırabilir.

Düzenli emzirme anne sütü tedarikinin korunmasına veya iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Bağlantıyı geliştirir

Yüzleşelim: genç, sözel bir bebeğe bağlanmak bazen zor hissedebilir. İyi haber şu ki, bebek için tutulması basit eylem, bu bağ ve bağın güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

Bebek giymek bu bağı desteklemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bebeğinizin ipuçlarını daha güvenli bir şekilde okumaya başlamanız da kolaylaştırabilir.

Örneğin, bebeğin yorgun, aç veya bebek bezi değişimine ihtiyacı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bazı hareketleri veya sesleri fark edeceksiniz. Bu bağlantı, bebek giyen herkese de uzanabilir.

Geliştirilmiş ebeveyn-bebek bağlarından yararlanır

Geliştirilmiş ebeveyn-bebek bağlarının faydaları gençlere ve yetişkinlerin erken yıllarına da uzanabilir. Bu, bebek giymenin anında uzun vadeli faydaları olacak bir bağ yaratacağı anlamına gelmez – ya da bir bağ yaratmanın tek yolu olduğu anlamına gelmez – ancak çocuğunuzla bu tür bir bağ geliştirmenin ilk adımı olabilir.

Tabii ki, bebek giymeyi yapmamayı seçerseniz, bebekle bağ kurmanın başka yolları da vardır – örneğin, bebek masajı.

Günlük yaşamı kolaylaştırır

Sadece tutulmak istedikleri günlerde bebek giymenin başka bir faydası daha var. Eller serbest!

Bir bebek taşıyıcı kullanmak, hem kollarınız hem de elinizle günlük işlerinizi yapmayı kolaylaştırabilir.

Çamaşırları katlayabilir, daha büyük bir kardeşe kitap okuyabilir, hatta şehir merkezinde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Olasılıklar sınırsız – neredeyse.

Güvenli mi?

Bebekle ilgili birçok aktivitede olduğu gibi, bebek giymek için doğru ve yanlış bir yol vardır. Ve güvenli olan ile olmayan arasındaki farklar bazen ince olabilir.

Çoğu güvenlik kaygısı, bebeğin hava yolunu açık tutmakla birlikte sırtını ve boynunu destekleme etrafında döner.

Bebek giyiminde;

  • Sıkı. Bebek bir taşıyıcıda dik ve sıkı olmalı, onları giyen kişiye karşı güvenli bir şekilde tutulmalıdır. Bu, kazara düşmeleri önlemeye yardımcı olur.
  • Her zaman görüş alanında. Nefeslerini izleyebilmeniz için bebeğin yüzü size görünür olmalıdır. Onları görebiliyorsanız bebeğinizin ruh halini de daha iyi takip edebilirsiniz.
  • Öpüşecek kadar yakın. Başını indirip bebeğin kafasının üstünü öpebilir misin? Değilse, küçük bir çaba ile öpecek kadar yüksek olana kadar onları taşıyıcıya yeniden yerleştirmelisiniz.
  • Çeneyi göğsünden uzak tut. Çenelerinin altında yaklaşık iki parmak genişliğinde bir boşluk olduğundan emin olmak için bebeğinize bakın. Omurgaları kavisli ve bacakları çömelmişken iyi bir dik pozisyondaysa, çenelerinin düşmesi daha az olasıdır.
  • Geri desteklenir. Bebeğinizin güvenli olmasını istiyorsanız, taşıyıcıyı sırtlarına aşırı sıkmaya karşı koyun. Taşıyıcınız bebeğiniz ve vücudunuz arasında boşluk olmayacak kadar sıkı olmalı, ancak elinizi taşıyıcıya kaydırabilecek kadar gevşek olmalıdır.

Ve odağınız bebeğiniz üzerinde olsa da, taşıyıcının sizin için de rahat hissettiğinden emin olun.

Yanlış konumlandırılmış taşıyıcılar, özellikle uzun süreli kullanımlarda size sorun yaşayabilir veya başka ağrı veya yaralanma alanları yaratabilir.

Farklı tıbbi koşullara bağlı olarak bebek giyme, bebeklerin tüm ebeveynleri için uygun olmayabilir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuzla veya birinci basamak hekiminizle konuşun.

Ayrıca, ağırlık kısıtlamaları da dahil olmak üzere, operatörünüzün tüm talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Bebek taşıyıcı çeşitleri

Piyasada bebek taşıyıcı sıkıntısı yok. Nihayetinde seçtiğiniz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır:

  • Çocuğunuzun yaşı veya büyüklüğü
  • Vücut şeklin
  • Bütçeniz
  • kişisel tercihleriniz

Satın almadan önce deneyin

Bazı yerel bebek giyim grupları veya bebek dükkanları ödünç veren bir taşıyıcı kütüphanesi sunar. Farklı taşıyıcıları nasıl kullanacağınızı öğrenmenize de yardımcı olabilirler.

Yakınınızda ödünç kitaplık sunan herhangi bir mağaza grubunuz yoksa, tanıdığınız birinin size ödünç verebileceği bir taşıyıcısı olup olmadığını da sorabilirsiniz.

Yumuşak sargı

Bu uzun kumaş parçası tipik olarak pamuk ve Likra veya Elastan karışımından yapılır. Ayrıca, zaman zaman “esnek sargı” denildiğini de duyabilirsiniz.

Vücudunuzu sararak ve bebeğinizi içine yerleştirerek yumuşak bir sargı giyilir. Kumaşın doğası gereği, bu tip bir taşıyıcı küçük bebekler için daha uygundur.

Bu tür bir sargının nasıl bağlanacağını bulmakta biraz öğrenme eğrisi var. Bu, bebek giyen grupların veya çevrimiçi videoların kullanışlı olabileceği yerdir.

Taşıyıcıyı içinde bebekle denemeden önce küçük bir yastık veya bebekle pratik yapmak iyi bir fikirdir.

Dokuma şal

Dokuma bir sargı, yumuşak bir sargıya benzer, çünkü vücudunuzun etrafına sardığınız uzun bir kumaş parçası. Bunları farklı vücut şekillerine ve boyutlarına ve taşıma pozisyonlarına uyacak şekilde farklı uzunluklarda bulabilirsiniz.

Yumuşak ve dokuma sargılar arasındaki fark, dokuma bir sargıdaki kumaşın daha sert ve daha yapılandırılmış olması ve daha büyük bebekleri veya küçük bebekleri daha rahat taşımanıza izin verebilmesidir.

Birçok kişi dokuma örtüleri rahat bulur, ancak bunları düzgün bir şekilde nasıl bağlayacağınızı öğrenmek zor olabilir.

Halka askı

Bu tip bir taşıyıcı bir omuza giyilir ve sağlam dokuma kumaştan yapılır.

Taktıktan sonra, karnınızın yakınında bir cep oluşturmak için kumaşı açarsınız. Daha sonra bebeği içeri yerleştirin ve ayarlamak ve sabitlemek için halkanın yakınındaki kumaşı yavaşça çekin.

Halka askılar çok portatiftir ve kullanımı kolaydır. Bununla birlikte, özellikle daha ağır bir bebeğiniz varsa veya taşıyıcıyı uzun bir süre kullanıyorsanız, bir omuzdaki baskıyı rahatsız edici bulabilirsiniz.

Meh dai

“Kravat olabilir” diye telaffuz edilen meh dai taşıyıcıları Asya’da doğdu. Bel çevresinde dolaşmak için iki kayış ve omuzlarda dolaşmak için iki kayış daha içeren bir kumaş paneli içerir. Bu kayışlar genellikle geniş ve konfor için yastıklıdır.

Meh dai taşıyıcıları ön, kalça veya sırt üzerine giyilebilir. Yeni doğan bebekler için yeni yürümeye başlayan çocuklar için uygundurlar ve birden fazla bakıcının bunları kullanmasına izin verecek kadar ayarlanabilirler.

Bunları daha büyük veya daha büyük bebeklerle kullanabilmenize rağmen, bu tür taşıyıcıları 20 kilodan büyük bebeklerde rahatsız bulabilirsiniz.

Yumuşak yapılı taşıyıcı

Bu kullanımı kolay taşıyıcılar, çeşitli yaşlara ayarlanabilir bir uyum sağlamak için kayışlar, tokalar ve dolgu içerir – bebekten yürümeye başlayan çocuğa ve ötesine.

Farklı yükseklik ve ağırlıklara uyum sağlamak için bebek taşıyıcıları ve yürümeye başlayan çocuk taşıyıcıları yapan markalar bile vardır.

Vücudun önüne yumuşak yapılandırılmış bir taşıyıcı takılabilir ve bazıları da kalça ve sırt taşımaya izin verir.

Bu tür bir taşıyıcıyı, yeni doğmuş bir bebek ucu olmadan en küçük bebeklerle birlikte kullanamayabilirsiniz.

Bebek taşıma giyimi bir trend veya moda aksesuarından çok daha fazlasıdır. Bebeğinizi yakın tutmanıza yardımcı olabilir ve işlerinizi yapmak için ellerinizi serbest bırakırken bebeğinizi taşımanın ek faydasına sahiptir.

Yazar: Ashley Marcin, 2019

Bir cevap yazın